Teknoloji

CRISPR Tedavisi Klinik Testleri Geçmeyi Başardı

Yeni bir klinik çalışma, CRISPR gen düzenleme teknolojisi ile bağışıklık hücrelerinin, kansere neden olan proteinleri tanıyabilmesinin mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Böylelikle, kanser ile çabada şahsileştirilmiş ve tesirli tedaviler gerçekleştirilebilecek. 

Son periyotlarda kanser araştırmalarının ağırlaştığı iki alan olan CRISPR ve bağışıklık hücresi düzenlemesi, bu çalışma ile birlikte bir ortaya getirilmiş oldu. Yeni prosedür, kanserin pençesindeki 16 kişi üzerinde denendi. 

Kanser tedavisinde bağışıklık hücrelerinden özel kuvvetler

Kanser tedavisi için sihirli bir hap hiçbir vakit bulunmayacak, çünkü herkesin kanseri başka bir hadise olarak ele alınıyor. Herkesin genetik yapısı farklı ve genetik mutasyonlar kansere yol açıyor. Haliyle her seferinde farklı bir proteinin maksat alınması gerekiyor.

Yeni araştırma da tam olarak bunu hedefliyor. Hastanın kendi T hücreleri, mutasyona neden olan proteinleri tanıyıp ortadan kaldıracak halde yine tasarlanıyor. Sonrasında da bu T hücreleri ordusu, bedenin geri kalanına salınıyor. Araştırmacılar bunu sağlamak için hastalardan kan örneği ve biyopsi ile elde edilmiş bir tümor modülü aldı. Daha sonra da tümörlü dokularda bulunup, kanda bulunmayan proteinler ayrıştırıldı. Akabinde da T hücreleri, bu proteinleri de tespit edip yok edecek formda özelleştirildi. Hastalara özelleştirilmiş T hücreleri nakledildi. 

16 iştirakçiden 5’inda hastalık stabil hale gelirken, yalnızca 2’sinde yan tesirler görüldü. Genel olarak tedavinin tesirleri kısıtlı olmuş olsa da, deney için kısıtlı ölçüde T hücresi kullanıldığı belirtildi. Özelleştirilmiş hücrelerin kanserli yapılara odaklandığı gözlemlendi. Bu da araştırmacıların teorilerini doğruluyor. 

Normalde özelleştirilmiş T hücreleri katı tümörlerde önemli meselelerle karşılaşıyordu. Yeni araştırma ile birlikte bu hücrelerin, tümörler ile nasıl başa çıkabileceği ve nasıl daha tesirli olabileceği de keşfedilmiş oldu. Pennyslvania Üniversitesi’nden Joseph Fraietta ve ekibinin geliştirdikleri yöntemi açıkladığı makale Nature’da yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu