Haber

İki Ülke Tek Ehliyet: Gayış Kasa Tofaş Genç İtalya’ya Seyahat!

Ekonomik şartlar nedeniyle eskisi kadar gezemesek de önümüzdeki günlerde Avrupa çeşitleri yapmak isteyenleri ilgilendirecek bir karar dün Resmi Gazete’de yayınlandı. İtalya ve Türkiye’de yayınlanan karar, her iki ülkede de sürücü belgelerinin ‘süresiz’ kullanımını içeriyor. Bu da İtalya ile Türkiye arasında geçen yıl imzalanan anlaşmanın resmen yürürlüğe girdiğini gösteriyor.

Türkiye’de alınan sürücü belgesi İtalya’da süresiz olarak kullanılabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine Dair Anlaşmanın Onaylanmasına Dair Kanun ‘adlı yasa ile iki ülkenin lisansları eşit düzeye getirildi. Böylelikle İtalya’da 6 ay gibi sınırlı bir süre için geçerli olan Türk sürücü belgesi, vatandaşın İtalya’da kaldığı süre boyunca geçerli olacak.

Temmuz 2022’de bir anlaşmaya varıldı.

Yaklaşık 9 ay önce anlaşılan ve dün yürürlüğe giren yasa temelde süre ile oynuyor. Nitekim 1968 yılında kurulan ‘Karayolu Trafik Sözleşmesi’ sayesinde dünyada 93 ülke birbirinin ehliyetini kabul etmektedir. Ancak kabul süresi ülkelerin takdirindedir. Türkiye ve İtalya ise anlaşmada birbirleri için belirledikleri 6 aylık geçerlilik süresini kaldırdı.

Ayrıca ülkemizde tır, iş makinesi gibi araçları kullanabilen vatandaşlar İtalya’da iş bulabilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu