Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

KAHİRE, 6 Kasım (Xinhua) — Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Pazar günü Avrupa Meclisi Lideri Ursula von der Leyen ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, uluslararası topluma Gazze Şeridi’ndeki Filistinli sivillerin korunması için güçlü adımlar atması ve İsrail’in toplu cezalandırma politikalarına son verilmesi çağrısında bulundu.

Sisi, Mısır’ın uluslararası insani yardımı koordine etme konusundaki kararlı ve yorulmak bilmez çabalarının, acil ateşkes ihtiyacının yerini alamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Filistinlilerin Gazze Şeridi’nden Mısır’a yerleştirilmesi yoluyla Filistin sorununun adil bir çözüm olmaksızın tasfiye edilmesini kategorik olarak reddettiklerini yineledi.

Sisi, bölgede adil ve kalıcı barışın tek yolu olan iki devletli çözüme uygun siyasi yolun açılmasını sağlayacak sükunet ortamının sağlanması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Von der Leyen, Mısır’ın zor koşullar altında Gazze halkına destek sağlama ve pek çok yabancı uyruklu insanın savaşın yıktığı bölgeden ayrılmasını kolaylaştırma konusunda oynadığı öncü rolden dolayı takdirini dile getirdi.

İki lider, abluka altındaki bölgede giderek vahimleşen insani durumu göz önünde bulundurarak Gazze halkına insani yardım ulaştırmak için devam eden çabaları da gözden geçirdi.

İsrail ile Hamas arasındaki şiddetli çatışmalar Gazze’de 9.770’den fazla, İsrail’de ise 1.400’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu