Ekonomi

FDIC, mevduat sigortası reformu için seçenekler yayınladı

“Mevduat Sigortası Reform Seçenekleri” başlıklı raporda, finansal istikrarın sağlanmasında ve bankalardan kaçışın önlenmesinde mevduat sigortasının rolü ile mevduat sigortası kapsamındaki değişiklikleri tamamlayabilecek politika ve araçlar incelenmiştir.

FDIC tarafından yapılan açıklamada mevduat sigortası reformu için 3 seçenek sınırlı teminat, sınırsız teminat ve hedeflenen teminat olarak özetlendi.

Sınırlı teminat, mudilere muhtemelen mevcut 250.000 $ limitinden daha yüksek bir savunma sağlayacak olan mevduat sigortası çerçevesini sürdürmek olarak tanımlanırken, sınırsız teminat, sınırsız mevduat sigortası kapsamını tüm mevduat sahiplerine genişletmek olarak tanımlanır.

Hedeflenen teminatın hesap türlerine göre farklı kapsamlarda sunulması olduğu belirtildi.

FDIC’nin, hedeflenen kapsamın finansal istikrar ve mevduat sigortası maliyetlerine göre en iyi mudi korumasını sağladığına inandığını vurgulayarak, önerilen seçenekler Kongre’nin harekete geçmesini gerektirecektir.

Açıklamada, FDIC Başkanı Martin Gruenberg, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflasının ardından mevcut mevduat sigortası çerçevesinin bir analizini yürütme ve dikkate alınması gereken reform seçeneklerini ve ek araçları belirleme talimatı verdi. sistemin verimini maksimize etmek için kullanılır. .

FDIC Başkanı Gruenberg, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, SVB ve Signature Bank’ın iflas etmesi ve bu bankalarda sigortasız mudilerin korunmasının ABD bankacılık sisteminde mevduat sigortasının rolüne ilişkin temel soruları gündeme getirdiğini hatırlattı.

Gruenberg, yayınlanan raporun, bu son gelişmeleri FDIC’nin 1933’te oluşturulmasından bu yana mevduat sigortasının tarihi, gelişimi ve amacı bağlamına yerleştirme çabası olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu