Haber

Kartal’da yıkım kararı alınan binalarda ‘asbest’ denetimi

Kartal’da yıkım kararı alınan binalarda ‘asbest’ denetimi

İSTANBUL – Kartal’da riskli yapıların deprem dönüşüm çalışmalarıyla yenilenerek yaklaşık 90 bin kişinin sarsıntı riskinden korunmasının önünü açan Kartal Belediyesi, yenilenecek binalarda halk sağlığının korunması adına asbest kontrolü çalışmaları düzenliyor. deprem dönüşümü nedeniyle yıkıldı. Uzman gruplarca yapılan kontrollerde şu ana kadar yaklaşık 600 ton asbestli alan tespit edildi.

“Asbest içeren alanlar ortadan kaldırılmadan yıkıma izin verilmiyor”

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kontrollerde, sarsıntı dönüşümü kapsamında yıkılacak yapılarda uzman ekipler tarafından numune alınarak asbest içeren alanlar belirleniyor. Uzman ekipler, numune çalışmaları, yapıların yıkım kararı; beton, sıvı, boya, zemin ve çatı kaplama, kazan dairesi.

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, lisanslı firmaların kontrol raporları çerçevesinde bina içindeki asbestli alanlar kaldırılmadan yıkım işleminin yapılmasına izin vermiyor. Yapılan kontroller sayesinde kanserojen etkisiyle birçok hastalığa neden olan asbestli minarenin halk sağlığını tehdit etmesi engelleniyor.

“600 ton asbest denetimi”

Kartal Belediyesi, asbest kontrollerinin yasallaştığı 2018 yılından bu yana yaklaşık 1500 binada 600 tona yakın asbest içeren alan tespit etti. Riskli yapıların yıkımı, halk sağlığına zarar vermemek adına asbest içeren alanların tasfiyesi ile gerçekleşti. Öte yandan uzmanlar, lifli yapısıyla havada uzun süre kalabilen bir mineral olan asbestin; Akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserleri ve asbest gibi ölümcül hastalıklara neden olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu